ЗВІТ ПРО РОБОТУ ШМВ

Звіт про роботу Школи молодого вчителя за 2015-2016 н. р.

Формування вчителя як творчої особистості, здатної до створення якісно нового, значущого для практичної педагогічної діяльності - одне з найважливіших завдань сучасної науки і практики. Мета Школи молодого вчителя - сприяння підвищенню фахового рівня, розвитку творчого потенціалу вчителя, удосконаленню майстерності, озброєнню новітніми знаннями, методикою та технологією навчання.

У 2015-2016 навчальному році на засіданнях Школи молодого вчителя слухачі вчились складати психолого-педагогічну характеристику учня та всього класного колективу; правильно визначати мету уроку, зміст, методи навчання; обговорювали новини педагогічної літератури, творчі здобутки інших вчителів; створювали і поповнювали папки-скарбнички, портфоліо молодого вчителя; використовували ігрові методи на уроках; обговорювали методичні рекомендації щодо виконання вимог до перевірки зошитів, виконання єдиного орфографічного режиму; займались розробкою завдань для тематичної атестації.

Молоді вчителі провели відкриті уроки з наступним обговоренням їх.

Плоскіна М.О. провела урок з української мови в 3-А класі 09.02.2016р., Макар А.В. - з навчання грамоти 01.03.2016р.

Керівник Школи молодого вчителя Сай О.І. провела відкритий урок з української літератури 18.03.2016р. у 10 класі на тему «Лірика Лесі Українки».

У квітні було проведено Місячник педагогічної майстерності. Учителі-методисти (Марфинець Г.І., Вайдич Н.В., Івашкович В.В., Немеш М.П., Галавін Н.М., Івашкович Е.А., Хмара Е.Й., Вайдич А.І.)провели відкриті уроки з використанням інноваційних форм та методів навчання, тестових технологій, Інтернет-ресурсів (Додаток 1). Відкриті уроки та виховні заходи молоді спеціалісти відвідували разом із керівником Школи молодого вчителя Сай О.І., директором школи Файт Т.В., заступниками директора Синицькою О.П. та Суран М.А., на обговоренні яких мали можливість почути самоаналіз відкритого укроку викладачем, зауваження та пропозиції.

З 25.04 - по 29.04 було проведено Тиждень молодого вчителя. У рамках Тижня молоді вчителі підготували презентаційний меседж на тему «Мої досягнення», розробку конспекту уроку перевірки, оцінки і корекції знань, умінь і навичок, проведено методичну панораму «Ефективні форми і методи контролю навчальних досягнень учнів».

Відповідно до плану роботи керівник Школи молодого вчителя Сай О.І. провела практичний семінар-тренінг на тему «Сучасний урок. Шляхи підвищення його ефективності», метою якого була активізація проблеми підвищення ефективності сучасного уроку; колегіальний пошук шляхів підвищення ефективності кожного уроку завдяки впровадженню інтерактивних технологій навчання, нестандартних прийомів активізації пізнавальної діяльності учнів; активізація творчих здібностей, розвиток творчого потенціалу кожного вчителя. Учасниками семінару стали 10 членів Школи молодого вчителя: Гнаткович С.П., Куля Х.О., Макар А.В., Папіш т.М., Попович Н.І., Плоскіна М.О., Товтин Г.П., Труш є.Р., Циганин Х.Г., Цімболинець Р.Ф. По завершенню семінару на засіданні круглого столу учасниками були обговорені проблеми та труднощі в роботі педагогів, шляхи їх вирішення.

Протягом року у Школі молодого вчителя із членами проводилися як теоретичні заняття, так і семінари-практикуми, методичні панорами, педагогічні читання, бліц-інтерв'ю, тематичні виставки, консультації. Тематика занять була різноманітною, цікавою і корисною для молодих учителів. Відвідування уроків здійснювались з метою систематичного вивчення і надання методичної допомоги у розв'язанні першочергових проблем, подоланні труднощів, з якими зустрівся молодий учитель. Протягом року проходило знайомство молодих колег із матеріалами педагогічного досвіду вчителів школи через презентації власного досвіду, перегляд сценаріїв відкритих уроків та виховних заходів.

Для молодих учителів у квітні проводився спеціальний практикум із самоаналізу й аналізу відвіданого уроку (із врученням кожному молодому педагогу відповідної схеми аналізу та самоаналізу уроку).

Протягом навчального року залучалася до роботи з молодими спеціалістами практичний психолог.

Робота з молодим учителем є систематичною та цілеспрямованою. Однією з обов'язкових умов успішного професійного зростання молодого спеціаліста є систематична освіта.

У 2016-2017 н. р. необхідно:

  • Урізноманітнити структуру уроку із забезпечення належних умов для фахового вдосконалення молодих спеціалістів.
  • Продовжити впровадження системи педагогічного наставництва молодих колег школи.
  • Учителю-наставнику підготувати для кожного молодого вчителя індивідуальні завдання з урахуванням їхньої теоретичної та методичної підготовки.
  • Актуальним у навчанні молодих учителів залишається відвідування уроків колег, а також проведення відкритих уроків.
  • Залучати молодих учителів до роботи в шкільних методичних об'єднаннях, районних семінарах, круглих столах.

План

роботи наставника

з молодим учителем

№ з\п

Зміст роботи

Термін виконання

Примітки

1

Надання допомоги у роботі з навчальними програмами, програмами курсів за вибором, факультативів, гурткової роботи, у складанні календарних планів та веденні записів у журналах

Вересень

2

Організація роботи по розвитку творчих здібностей учнів

Жовтень

3

Робота над завданнями для шкільних олімпіад, конкурсів

Листопад

4

Допомога в організації позакласних заходів при проведенні тижнів даного предмета

Листопад

5

Алгоритм підготовки вчителя до уроку. Рекомендації про самоосвіту вчителя

Протягом семестру

6

Особливості проведення нестандартних уроків

Грудень

7

Взаємовідвідування уроків і позакласних заходів, їх аналіз

Протягом року

8

Методика проведення уроків позакласного читання

Січень

9

Практичне заняття: розробка позакласного заходу

Лютий

10

Роль уроків виразного читання в естетичному і моральному вихованні учнів

Березень

11

Впровадження інноваційних технологій

Квітень

12

Практичне заняття: огляд творчих доробків молодих учителів

Травень

Свалявська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3

ШКОЛА МОЛОДОГО ВЧИТЕЛЯ

Практичний семінар - тренінг

на тему

«Сучаснийурок.

Шляхи підвищення його ефективності»

Міні-проект

«Мій предмет найцікавіший».

Презентаційний меседж

«Мої досягнення»

Керівник Школи молодого вчителя

САЙ ОКСАНА ІВАНІВНА

Свалява - 2016

27.04.2016 р.

Практичний семінар - тренінг

Тема:Сучаснийурок. Шляхи підвищення його ефективності.

Міні-проект «Мій предмет найцікавіший». Презентаційний меседж

«Мої досягнення»

Мета:

  • Актуалізація проблеми підвищення ефективності сучасного уроку.
  • Колегіальний пошук шляхів підвищення ефективності кожного уроку

завдяки впровадженню інтерактивних технологій навчання;

нестандартних прийомів активізації пізнавальної діяльності учнів.

  • Активізація творчих здібностей, розвиток творчого потенціалу

кожного вчителя.

Форма заходу: практичний семінар - тренінг

Алгоритм проведення.

І.Інтерактивна вправа «Очікування».

Мета: сприяти ефективної продуктивної праці учасників

На дощці намальовано сонечко з променями. Треба написати на картці одним словом свої очікування від заняття. Вчителі по черзі виходять до дощці і клеять на променях заповнену картку з їх очікуваннями, які виражені однім словом. При цьому озвучують свої думки.

ІІ. Вправа «Самопрезентація - квіти».

Мета: мотивація діяльності, створення комфортної атмосфери для

конструктивної роботи.

Керівник ради нагадує: успіх заняття, емоційне почуття кожного учасника навчального процесу залежать від того, як вас зустрінуть, від атмосфери в класі. Тому, щоб у нас панувала приязна, добра атмосфера, атмосфера співпраці, пропоную кожному учаснику назвати своє ім'я - позитивні риси, які починаються з літери та улюблену квітку, яка асоціюється з вашими рисами. Керівник починає з себе: Оксана - організованість, троянда.

Усі представляються по колу.

ІІІ. Вправа «Криголам»

Керівник: Ви самі себе презентували. Як бачимо, сьогодні зібралися ті, кому притаманні різні позитивні риси, подобаються різноманітні за кольором, запахом, формою квіти. Всі різні, але за умовами правильного підходу їх можна об'єднати в прекрасний букет. Гармонії в цій композиції ми досягнемо тільки за умови виконання правил співпраці. Треба їх виробити.

Основні правила:

  • Говорити по черзі.
  • Слухати і чути.
  • Бути толерантними.
  • Висловлюватися стисло.
  • Бути позитивними.

ІУ. Вправа «Мозковий штурм»

Керівник: Будь-який матеріал краще сприймати, коли є опора на досвід, знання учнів. Пропонуємо виконати наступне завдання: записати на аркуші

три слова, з якими у вас асоціюється поняття «Сучасний урок».

Керівники груп озвучують пропозиції членів своєї групи.

  • Творча взаємодія учня й учителя.
  • Співнавчання та співпраця.
  • Учитель - організатор процесу навчання.
  • Суб'єкт-суб'єктні відносини.

Керівник: Кожен запропонував свої думки стосовно сучасного уроку. Сьогодні ми з вами розглянемо, яким же чином можна зробити кожен урок більш ефективним, які чинники впливають на це?

У. Інформаційний блок. ( тези керівника засідання)

Сучасний урок - це передусім урок, на якому створено реальні для інтелектуального, соціального, морального становлення особистості учня, що допомагає досягти високих результатів у навчанні. Це особистісно-зорієнтований урок, у центрі якого особистість учня.

Метод - це спосіб або шлях, яким досягається певний результат.

Методи навчання - способи передачі вчителем та засвоєння учнями знань умінь і навичок, розвитку пізнавальних інтересів учнів.

Пізнавальна діяльність - процес осягнення індивідом оточуючої природної та соціальної реальності, яка спрямована на досягнення наукового розуміння оточуючої дійсності.

Педагогічна творчість учителя - це педагогічна діяльність, спрямована на розвиток потенційних можливостей кожного школяра.

Умови творчої діяльності учителя:

  • усвідомлення себе як творця в педагогічному процесі;
  • прийняття школяра як суб'єкта процесу пізнання;
  • усвідомлення мети, значення та завдань власної педагогічної діяльності;
  • усвідомлення особистісної творчої індивідуальності.

Компетентність учителя - володіння вчителем необхідною сумою знань, умінь і навичок, що визначають сформованість його педагогічної діяльності, педагогічного спілкування й особистості вчителя, як носія визначених цінностей, ідеалів і педагогічної свідомості.

Творчість - необхідна умова становлення самого педагога, його самопізнання, розвитку і розкриття як особистості. Творчість є основою педагогічної талановитості кожного вчителя.

Творчий учитель - це особистість, яка характеризується високим рівнем креативності, відповідним рівнем знань предмета, який викладає, набутими психолого-педагогічними знаннями, вміннями та навичками, які забезпечують його ефективну діяльність з розвитку потенційно творчих можливостей учнів.

Отже, щоб урок був сучасним, необхідно, щоб вчитель був творчою, компетентною особистістю, якій притаманні педагогічна креативність, толерантність у спілкуванні, творчість у діяльності. Або без цих рис урок буде мало ефективнім, не цікавим для учнів.

Модель сучасного уроку обумовлена соціально-психологічними новоутвореннями в структурі особистості учня, бо з метою цього змісту й заради такого змісту проводиться кожен сучасний урок.

Істотними елементами уроку є:

  • зміст уроку (змістовний блок) як система отримуваних знань, нових вмінь та стосунків, що мають бути засвоєні учнями;
  • процес активної діяльності ( процесуальний блок), організований як інтелектуальна активність кожної дитини, залученої до активної пізнавальної діяльності, результатом якої і стає засвоєний зміст уроку;
  • взаємини суб'єктів (суб'єктивний блок) діяльності, особистісні зв'язки яких визначають успішність оволодіння змістом.

Урок, що забезпечив отримання учнями знань, умінь і взаємин, заслуговує високу позитивну оцінку, оскільки результат очевидний.

Урок тоді буде продуктивним, коли учитель може створити ситуацію успіху.

Ситуація успіху - це те, що може організувати учитель на уроці та в позаурочний час. Ситуації успіху можна досягти тільки тоді, коли не лише вчитель, а й сама дитина визначає цей результат як успіх. Реалізація ситуації успіху відкриває великі можливості учня, нові обрії перед учнями і вчителями, дає стимули до подальшої діяльності.

Ефективність використання інновацій під час проведення уроку значною мірою залежить від того, як реалізується творчий потенціал особистості учня. Ми з вами, хочемо того чи ні, є вчителями нового століття, і ціле життя працюватимемо для того, щоб навчання було ефективним і плідним для кожної дитини, стало радістю і задоволенням.

«Хороші вчителі створюють хороших учнів»,- казав М.Остроградський.

«Кожний, хто вмиє згуртувати навколо себе людей із різними характерами, різними інтересами й може привести їх до успіху - справжній Майстер ...» так говориться у одній притчі.

УІ. Практичний блок

Інтерактивна вправа «Створення та презентація міні - проекту».

№1 «Виявити суб'єктивні чинники, які впливають на ефективність

сучасного уроку».




№2 «Визначити аспекти ефективності сучасного уроку,

які залежать від учня»


№3. «Визначити аспекти ефективності сучасного уроку, які залежать від

учителя»



Керівник: Кожен урок, як гарна вистава, повинен мати гарний вступ, що

сприяє формуванню позитивної установи на діяльність. Мотивація

діяльності виникає в перші його хвилини та за своєю якістю може

бути позитивною або негативною.

Вправа «Діагностика» (проводить психолог)

Мета: визначити рівень творчості вчителя

Запитання тесту

Шкала оцінок

1.Як часто задуманий урок вам вдається довести до логічного

кінця?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

2.Як часто ви повністю задоволені проведеним уроком?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

3. Вважаєте ви себе « генератором ідей»?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

4. Якою мірою ви відносите себе до людей знаючих свій предмет?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

5. Наскільки ви здатні виявити вимогливість і наполегливість, щоб

довести задумане до логічного кінця?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

6. Як часто ви використовуєте на уроці інтерактивні форми

навчання?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

7. Як часто ви вважаєте, що урок повинен бути традиційним?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

8. Як часто ви проводите нетрадиційні уроки?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

9. Як часто у вас буває оптимістичний настрій на уроці?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

10. Як часто ви не загострюєте своєї уваги на поведінці учнів?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

11. Якою мірою ваша комунікабельність сприяє розв'язанню

життєво важливих для вас проблем?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

12. Як часто ви знаходити принципово нові підходи в розв'язанні

старих проблем?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

13. Як часто ви не згодні з ствердженням, що учень є суб'єктом

навчання?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

14. Чи багато членів вашого колективу вважають вас людиною

освіченою, яка здатна передати свій досвід іншим?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

15. Чи вважаєте ви себе людиною толерантною?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

16. Як часто вам доводиться втілювати свої проекти в життя?

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Ключ до розв'язання тесту діагностики.

На підставі сумарного числа балів визначте, який рівень творчості вас характеризує.

Сума балів

Рівень творчості вчителя

16- 49

Низький

50- 85

Середній

86- 120

Оптимальний

121 - 144

Достатній

145- 160

Високий

Керівник: Ви визначили свій творчий рівень. Кожна людина має творчий

потенціал, але не кожна може його реалізувати. Тому необхідно

зібратися кожному, продумати та знайти зусилля реалізувати свій

творчий потенціал на практиці таким чином, щоб кожен раз, на

кожному уроці ви отримували б задоволення від процесу навчання

школярів. Тоді ваш урок можна з упевненістю назвати сучасним.

Всі ми вчителі і прийшли до школи за покликанням серця, щоб віддати свою любов дітям.

Вправа «Поділись із сусідом»

Пропоную вибрати 2 питання серед дванадцяти, які виділяв М. Пруст:

  • Де б Ви хотіли жити?
  • Основна риса Вашого характеру?
  • Ваш основний недолік?
  • Який Ваш ідеал у житті?
  • Яку рису Ви найбільше цінуєте в чоловіках?
  • Яку рису Ви найбільше цінуєте у жінки?
  • Ваш улюблений колір?
  • Ваша улюблена квітка?
  • Що Ви найбільше не любите?

10. Що Ви найбільше цінуєте у Ваших друзях?

11. Ваше улюблене заняття?

12. Який настрій Вам притаманний?

Кожен із учасників повинен відповісти на них своєму партнерові.

Вправа «Портрет ідеального вчителя»

У центрі діяльності педагога та і всього його життя - стоїть дитина. Сучасний учитель. Яким він має бути?

Робота в групах

1 групі дається завдання створити портрет невдалого і неуспішного вчителя, вказавши на його помилки і причини такого становища.

2 група описує вчителя успішного і створює його портрет з перевагами, завдяки яким він став успішним.

Кожна група зачитує і захищає свого вчителя і свій список. У кінці ми виділяємо, які помилки не потрібно допускати у своїй роботі, щоб не стати поганим вчителем - спеціалістом, а чому потрібно вчитися, щоб стати успішним педагогом.

Обговорення.

Звичайно, навіть у найуспішнішого вчителя були кризи і поразки та ті факти, які ставили його у глухий кут, але не той вчитель успішний, який не припускається помилок, а той, хто зробивши помилку, не опускає руки, а проаналізувавши їх, зміг прийняти і вдосконалити їх у своїй творчій роботі з учнями. Не бійтеся робити помилки, найголовніше вмійте з них виносити для себе правильні висновки.

Отже, сучасний учитель повинен бути терпеливим, співчутливим, толерантним, з почуттям гумору, самокритичним, життєрадісним, веселим, працьовитим, ерудованим, доброзичливим, комунікабельним, обізнаним, творчим.

Висновок: девізом кожного педагога мають бути слова В.Сухомлинського «Серце віддаю дітям»

Вправа «Педагогічна майстерність»

Розв'язання педагогічних ситуацій:

Педагогічна ситуація №1

Ви почали вести урок, всі учні заспокоїлись, настала тиша, і раптом в класі хтось голосно засміявся. Ви здивовано подивились на того учня. Він, дивлячись вам прямо у вічі, заявив: "Мені завжди смішно дивитись на вас і хочеться сміятись, коли ви починаєте заняття". Як ви відреагуєте на це? Виберіть і поясніть правильний варіант із запропонованих нижче.

  • "Ось тобі й на".
  • "А що тобі смішне?"
  • "Ну і хай собі".
  • "Ти що собі позволяєш!".
  • "Люблю веселих людей".
  • "Я рада, що створюю у тебе веселий настрій".

7. Запропонуйте свій варіант.

Педагогічна ситуація №2

На початку заняття або вже після того, як ви провели декілька занять, учень робить заяву: «Я не думаю, що ви як педагог зможете нас чогось навчити».

Ваша реакція:

  • «Твоя справа - вчитися, а не вчити вчителя».
  • «Таких, як ти, я, звичайно, нічому не зможу навчити».
  • «Може тобі краще перейти у інший клас або вчитися у іншого вчителя?»
  • «Ти просто не хочеш учитися».
  • «Мені цікаво знати, чому ти так думаєш?»

Педагогічна ситуація №3 «Хто зайвий?»

Один із учнів постійно порушує дисципліну. Нарешті ви, втративши терпіння, наказуєте йому залишити клас.

- А ви не маєте права вигнати мене з класу. Я не вийду, - говорить учень.

  • Ви наполягаєте на своєму.
  • Погрожуєте, що інакше клас залишите ви.
  • Нагадуєте учневі, що в нього є не лише права, а й обов'язки.
  • Запропонуйте свій варіант.

Вправа «Серцеведення»

А зараз поговоримо про те, без чого вся наша праця була б даремною, без чого ми ніколи не досягнемо успіхів у спілкуван­ні з дітьми. Як ви гадаєте, про що йтиме мова?

Демонструється епіграф: «Той шлях, який веде до серця людини, є найкоротшим».

Чи можемо говорити про любов, якщо їй немає де перебувати? І де «житиме» терпіння, якщо його помешкання зачинене? Щоб не розгубити ці та інші чесноти Душі, потрібно створити для них сад, який називається Серцем!

-Я бачу, що всі ви прийшли в школу за покликанням душі.

-У світі існує безліч словників, але немає словника Серця. Давайте спробуємо створи­ти його.

- Серце яке? (Добре, щире, миле, ніжне, гаряче, чес­не, палке, любляче, вірне, холодне, кам'яне, материн­ське, всепрощаюче, багатостраждальне, далекоглядне, віддане, символічне, усміхнене, зажурене, розумне, чуй­не, дбайливе...).

- Що може робити Серце? (Любити, прощати, суму­вати, страждати, боліти, радіти, вітати, хвилювати­ся, журитися, берегти, шанувати, дарувати, зігрівати, турбуватися, віддавати, ненавидіти, передбачати...).

- У кожному Серці повинні бути краса і велич Любові, натхнення Віри, відродження Доброти, гор­дість і суворість Обов'язку, торжество Справедливості, квіти Вдячності, сльози Співпереживання, посмішка Радості, піднесеність Відданості, іскра Щирості, лег­кість Покаяння, нива Благородства...

Висновок : усі ми різні. Точно так і діти. Одні сприймають матеріал на слух, іншим треба зображати схематично і показувати картинки. Отож, при підготовці до уроку необхідно звертати увагу на вибір форм, методів та прийомів.

Презентаційний меседж молодих учителів «Мої досягнення»

Міні - проект «Мій предмет - найцікавіший»

Підведення підсумків семінару-тренінгу.

Рефлексія - вправа «Валіза»

(вчителі отримують на руки малюнок валізи).

Валізи у ваших руках - це ваш педагогічний досвід, який ви маєте постійно поповнювати, збагачувати значущим і корисним, вилучати зайве. Запишіть на лівій половині валізи у віконечках, що корисного ви взяли для себе із сьогоднішньої зустрічі, на правій - відобразіть те, чого хотіли б позбутися, що полегшить ваше педагогічне зростання.

Поради (презентація)

Щоб пізнати і навчити дитину немає готових рецептів. Не підкаже жоден мудрець у світі, як стандартно її виховати. Але є декілька рецептів, які допоможуть жити, працювати, любити, виховувати і навчати; зрозуміти дитину як особистість, розгледіти її індивідуальність, розвивати творчий потенціал, зробити процес навчання захоплюючим та радісним.

Рецепт вчительського щастя:

Візьміть чашу терпіння,

Налийте туди повне серце любові,

Вкиньте дві пригоршні щедрості,

Хлюпніть туди ж гумору,

Посипте добром,

Додайте якомога більше віри,

І все це перемішайте.

Потім намажте на шматок відпущеного вам життя І пропонуйте всім, кого зустрінете на своєму шляху.

Домашнє завдання: розпочати роботу по створенню власного портфоліо

Нехай життя дарує щастя й долю,

Душевну щедрість, доброту й любов.

Терпіння, працьовитість, силу й волю,

Поступливість і злагоду в усьому.

Керівник:

Гарний учитель може навчити інших навіть того, чого сам не вміє.

( Т.Котарбінський, польський філософ)

© 2016 Worlds Collide. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати